עבודות ערב

אחד האתגרים המרכזיים בעבודות ערב או בעבודה במשמרות הוא השיבוש בשעון הביולוגי. בני אדם התרגלו לאורך אלפי שנות אבולוציה להתחיל לעבוד עם זריחת השמש ולהפסיק עם שקיעתה. אך במאה ועשרים השנים האחרונות עם המצאת החשמל והתפתחות רשת החשמל מחזור החיים שלנו השתבש וכיום חלקנו מחפשים משרות ערב בשל הנוחות או הצורך בהשלמת הכנסה כאשר יש לנו עיסוקים אחרים בשעות הבוקר. הבעיה היא כי עבודה בערב או במשמרות דורשת לעיתים קרובות שתאכלו בלילה. בלילה הקיבה ומערכת העיכול נמצאים בדרך כלל במנוחה. עובדי משמרות רגישים מאוד לבעיות קיבה ועיכול כתוצאה מהרגלי אכילה לא סדירים. 30%-45% מעובדי המשמרת מדווחים על בעיות עיכול כרוניות עקב סוגי המזונות הנאכלים במהלך העבודה ולפני השינה. אכילת ארוחה גדולה, במיוחד כזו הכוללת מזון חלבוני שמנוני, חריף או כבד עלולה להוביל לאטיות בזמן העבודה ולבעיות בריאות כרוניות.

תְזוּנָה – חשוב להתאים את שגרת הארוחות שלכם ללוחות הזמנים. מספר טיפים תזונתיים חשובים שיכולים לסייע לכם הם: אל תדלגו על ארוחות. קחו ארוחה בריאה איתכם לעבודה. אל תקנו מזון מהיר או מזון ממכונות אוטומטיות המכיל לעיתים קרובות שומן, נתרן ופחמימות פשוטות, שהופך אותו לפחות אידיאלי.

הימנע מאכילת ארוחה גדולה בסוף המשמרת. ארוחה גדולה באמצע או בסוף הלילה תגרום לכם לקושי בעיכול ולשינה פחות איכותית. אכלו ארוחות גדולות יותר רק כאשר אתם פעילים ולפני שיא הפעילות שלכם בעבודה ולא בסופה. שתו הרבה מים לאורך כל המשמרת שלכם- המחזוריות של זרימת הנוזלים תעזור לשמור על רמת האנרגיה שלכם. בחרו מזון עשיר בסיבים וחלבון רזה משום שמזונות אלה ישביעו אתכם זמן רב יותר. מזונות עשירים בסוכר ופחמימות פשוטות עשויים לספק לכם פרץ מהיר של אנרגיה, אך יגרמו לכם להיות שוב רעבים לאחר זמן קצר.

תזמנו את הארוחות והפעילויות כך שיתאימו לסדר היום שלכם כך שעם הזמן תתייצבו על שלוש ארוחות ביום במרווחים קבועים ובזמנים קבועים שיאפשרו לגוף שלכם להתרגל לסדר יום מסוים. חשוב כי לפחות ארוחה אחת ביום תהיה עם המשפחה מה שיספק לכם חוויה חברתית חיובית פרט לערך התזונתי ולרוב יהיה מדובר בארוחה איכותית יותר. הימנעו מאוכל ומשקאות המכילים קפאין ארבע שעות לפני השינה כדי למנוע מכם שיבושים בהירדמות מה שעלול לפגוע בסדר היום שלכם וליצור אפקט מצטבר של עייפות.
מידע על משרות ערב – https://www.sahbak.co.il/page/evening-work
מידע על תזונה בלילה – https://www.clalit.co.il/he/lifestyle/nutrition/Pages/dont_eat_before_you_sleep.aspx

טליה