אושר ודיכאון

כולנו רוצים להיות מאושרים ולהרגיש שמחים, כך שזה הגיוני עבורנו לרדוף אחר האושר, אחר מערכות יחסים, מטרות וחפצים שיביאו אותנו לשם. אם כך איך מרדף אחר האושר גורם לדיכאון? ומדוע בתרבות שפע, שמתעדפת את הרדיפה אחר האושר על פני כל ערך חברתי אחר, ישנו אחוז עולה של אנשים הלוקים בדיכאון? מחקרים סוברים שישנו קשר בין מרדף אחר השגת אושר, להרגשת דיכאון, ושוב עלינו לשאול מדוע חיפוש אחר אושר גורם לנו עצבות?

דיכאון או שמחה - הבחירה היא שלך

מחקר שנערך באנגליה ואמריקה סובר כי ישנו קשר שלילי בין אושר ודיכאון, הקשר הוא היחס שלנו לתחושות העולות בעקבות מטרות ששמנו לנגד עינינו כחשובות. למעשה ככל שאנו מייחסים משמעות רבה יותר להשגת האושר האישי שלנו, כך סביר יותר שנרגיש מדוכאים. היינו חושבים כי אדם שמתעדף את אושרו ומכוון את דרכו להשיג אותו לבטח יחווה תחושת שמחה רבה יותר בחייו, ובכל זאת אנו מוצאים קשר הפוך ושלילי, מדוע? ייתכן כי אנו מייחסים משמעות רבה יותר לרגשות שליליים ומתעמקים בהם, נותנים להם להשפיע עלינו למשך זמן ממושך יותר מרגשות חיוביים, מקבלים החלטות בדבר זוגיות ותעסוקה בחיים מתוך תחושת חוסר הברירה או חוסר האונים, וכך קורה שחווית השמחה מתנדפת כבועה באוויר הפתוח בעוד הרגש הכבד, המלנכולי, והשחור נוטה להישאר איתנו ולהכביד. 

יתכן ויש קשר למה שאנשים מחשיבים כבעל משמעות רגשית, ומאמינים שיעניק להם אושר. בחלק מהתרבויות שימת דגש על הישגיות אישית, אינדיבידואלית ונוחות בחיים תעניק תחושת אושר, בעוד בתרבות אחרת השגת מטרות רחבות  ואוניברסליות נחשבות למדד אושר גדול. אם נוכל לקבל על עצמנו את הרעיון כי האושר אינו הרגש העיקרי שעלינו לרצות להרגיש בחיים, ושהנאה נגזרת גם מרגשות נוספים, אולי נחווה בחיינו פחות תחושות של תסכול ועצב.

יתכן כי ישנה  דרך נעימה יותר לתפוס את רגשותינו מבלי לייחס להם משמעות במשבצות של "טוב" או "רע" . אם לדוגמא נתייחס לרגשות עצב או זעם כפי שאנו מתייחסים לתחושת כאב, נוכל להבין כי רגשותינו באים להעיד על משהו, להגן עלינו מפני מצב שמתגלה בחיינו. רגשותינו כמו מושכות המניעות אותנו מצד לצד, מטלטלות מצפוננו אל מול הקיים, וממחישות את צעדינו, משמשות כמראה למעשינו ומשקפות את יחסנו אחד לשני כחברה. הענקת יחס, תשומת לב והתמודדות על פני ביטול תחושות האחר, יניי בתוכנו תהליך נפלא של התפתחות רגשית כנה, ומתוכה תיוולד הערכה כלפי רגעי אושר קצרים כזיכרון בר קיימא, לימי המחר שאולי ירגישו לנו מעט אפורים. 
לקריאה נוספת:
http://yvaral.org
http://www.btl.gov.il/About/Vaadot/Matzagot/Documents/%D7%A0%D7%9B%D7%95%D7%AA%20%D7%A0%D7%A4%D7%A9%D7%99%D7%AA.pdf

טליה