בניית זוגיות

מערכת זוגית היא עבודה בפני עצמה, השכר שלנו הוא זוגיות מכילה, מכבדת המאפשרת מרחב מחייה לכל אחד. אדם הנמצא בזוגיות טובה שלם עם עצמו, אוהב את מה שהוא והוא מבטא זאת החוצה כלפי האחרים. זוגיות טובה יכולה לחולל פלאים באדם ולשבח את התכונות שכבר קיימות בו. לצערנו גם ההפך, אדם אומלל בזוגיות יכול להפוך לצרה צרורה לעצמו ולסביבתו. כל דבר שאנו משקיעים, מקדישים תשומת לב ואכפתיות הופך ליקר ערך עבורנו כי עכשיו חלק ממני נמצא שם באותו דבר או אדם. 

אנחנו אוהבים את עצמנו ולא נרצה לאבד אפילו גרם אחד של השקעה שלנו ולכן ככל שנשקיע במשהו נהיה מחוברים אליו יותר. הילדים שלנו הם דוגמא נפלאה לכך, אנו משקיעים בהם את חיינו ממש, עובדים לפרנסתנו כדי לספק להם כל הנדרש, דואגים להם בלי סוף בכל הקשור להתפתחות חייהם, חינוך, לימודים, בני זוג, חברה, סביבה, בקיצור כל היום אנחנו אחריהם בדאגה ומחשבה שיהיה להם טוב, שיהיו אחראיים, עצמאיים ומאושרים. 

בזוגיות, משום מה, זה שונה. בזוגיות אנחנו מצפים שכל זה יבוא איכשהו מלמעלה ללא כל ההשקעה והדאגה לבן הזוג. אנחנו כאילו אומרים – זה אדם מבוגר, הוא צריך להבין זאת לבד, אני לא אמורה לחנך את בן הזוג ואפילו תולים בו את האושר שלנו. מערכת יחסים זוגית נבנית בדיוק כמו כל דבר אחר, לאט לאט ובהרבה השקעה, התייחסות לדברים הכי קטנים כגדולים ולא להזניח בעיות הדורשות התייחסות כאילו יפתרו מעצמן אם לא נדבר עליהן. יהיה מצחיק לחשוב שנלך לעבודה יומיים בחודש ומשכורת נקבל על חודש מלא לא? בזוגיות זה בדיוק מה שאנחנו עושים בדרך כלל, אנו בונים את הזוגיות בתחילת הקשר ומרגע שבאים הילדים והשגרה הופכת להרגל הכול כאילו עובד על טייס אוטומטי. כשמתעוררת בעיה לרוב נבחר 'לכבות שרפות' ולא באמת נבדוק לעומק מה הבעיה האמיתית. כך אנו בעצם מתחילים לבנות חומה גבוהה המפרידה ביננו ומרחיקה אותנו אחד מהשני. החומה הזו בנויה מלבנה ועוד לבנה של כעסים, מחשבות שליליות והצטברות של חוסר שביעות רצון אחד מהשני. אם מזניחים את תחזוקת הזוגיות, כמו כל מחלה, בסוף רואים רק את הסימפטום והתוצאה של ההזנחה וכלל לא ברור מה שורש הסיבה היסודית לכל הבעיות.

טליה