השפעת הקורונה על התא הזוגי

אין מנוחה בזמן הקורונה. הצונמי הזה עובר עובר בין כולנו – יחידים, ילדים, רווקים או בני משפחה. אנחנו מרגישים שהגבולות מטשטשים, בין עבודה לבית, בין בית ספר לשעות הפנאי.  פתאום כל בני הבית ביחד, כמעט ללא הפסקה. אלו מצבים חדשים עבור רובנו. המצבים הללו יכולים לקרב, או להיפך, לגרום לפירוד.

ישנם מספר נקודות שבהם השפעת הקורונה ניכרת היטב על  התא הזוגי והמשפחתי:

אלימות
מספר מקרי האלימות נגד נשים עלה מאוד בתקופה האחרונה. בן זוג שיש לו נטייה לאלימות ועכשיו נסגר עם בני משפחתו בבית יכול להביא את כל בני הבית להתמודדות קשה מאוד. בעוד שלפני הקורונה אותו אדם עבד, "הוציא קיטור" בעבודה, התאוורר, אולי נרגע במשהו, בזמן הקורונה אין מקום אחר לשחרר לחצים והבית הופך לסיר לחץ גדול מאוד. לעיתים אותה נטייה לאלימות, שהייתה רדומה עד עכשיו, התעוררה בגלל הלחץ, חוסר שקט, חוסר וודאות, אי איזון החדש.

ייאוש
הרבה מקצועות פתאום הפכו להיות לא רלוונטיים. מה זה אומר שאני כבר לא רלוונטי? מי אני פתאום, אני צריך לחפש את עצמי מחדש בגילי? למי יש כוח… ועוד הרבה מצבים, ילדים שלא הולכים לחוגים יותר ויושבים שעות מול מסך המחשב, הלימודים כבר לא מעניינים, אין טעם להתאמץ אם כל המאמץ שהשקענו הלך לטמיון. הרבה שאלות לא פשוטות. הרבה מצבים לא פשוטים, יש עוד הרבה מאוד השלכות לייאוש.

לעומת זאת, יש גם פן חיובי בקורונה לדוגמא:

פעילות ספורטיבית
יש הרבה מאוד אנשים, שכתוצאה מכך שהם סגורים יום שלם, התחילו לעסוק בפעילות ספורטיבית כגון הליכה, ריצה, אופניים ועוד, ובצורה עקיפה הם עוזרים לעצמם גם בהעלאת מצב הרוח (הפרשה של הורמון אנדורפין במוחנו). 

קירוב לבבות במשפחה
פתאום אני מגלה יותר את אחי, את אחותי הם דווקא בסדר, כיף איתם, אני פחות יכול להיפגש עם חברים/חברות אז אין ברירה, פתאום ההורים יותר עם הילדים, זה כל כך היה חסר בריצה הקודמת, בתקופה שלפני הקורונה.

העולם משתנה, וכנראה לא יחזור למה שהיה, אנחנו צריכים להאמין שהשינויים הם טובים, לא לחזור לעבר, ללכת עם השינויים, להיות מאוזנים, לחלק את הזמן נכון, ואולי להחליט מחדש מה חשוב יותר ומה פחות.

טליה